Część przemysłowa szwajcarskiego TRB, zlokalizowana w Vouvry, składająca się z dwóch jednostek produkcyjnych:
Pierwsza jest dedykowana ekstrakcji gangliozydów*, a druga wytwarzaniu produktów iniekcyjnych opartych o kwas hialuronowy. Fabryka posiada swój własny dział badawczo-rozwojowy współpracujący ściśle z oddziałem produkcyjnym. Wszystkie procedury i metody produkcyjne tego miejsca zostały opracowane i wdrożone przez ten sam dział badawczo-rozwojowy. Dzięki naszemu nowoczesnemu wyposażeniu firma osiągnęła wysoki poziom doświadczenia w biotechnologii, biologii molekularnej, ekstrakcji chemicznej, syntezie i ostatecznie w wytwarzaniu produktów końcowych. Używając wyłącznie najwyższej jakości składników możemy gwarantować doskonałość produktów TRB, przy czym zawsze dbamy o środowisko.
Oddział produkcji iniekcji opartych na kwasie hialuronowym oraz miejsce produkcji GM1* zostały zaprojektowane i utworzone przez nasz dział techniczny w zgodności ze standardami i wymaganiami Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP). Dział techniczny zlokalizowany w fabryce przyczynia się do naszej elastyczności i możliwości integracji, jednocześnie wzmacniając niezależność TRB w zakresie rozwoju i inżynierii. Procesy izolacji i oczyszczania gangliozydów i monosialogangliozydów zostały całkowicie opracowane i rozbudowane w fabryce w Vouvry. Proszek gangliozydowy, używany głównie jako surowiec do produkcji GM1*, jest otrzymywany poprzez kilka etapów czyszczenia wstępnego, ekstrakcji i oczyszczania końcowego, opartych o biotechnologoiczne know-how TRB.
Surowiec ten podlega następnie wielu przemysłowym obróbkom, wliczając w to koncentrację i dializę, które na każdym etapie wykorzystują naszą wiedzę biotechnologiczną. Po tej obróbce jest poddawany oczyszczaniu na kolumnie z żywicą jonowymienną, aby otrzymać najwyższej czystości GM1*. We współpracy z działem badawczo-rozwojowym opracowanie tych technik na skalę przemysłową pozwoliło TRB na poszerzenie wiedzy specjalistycznej w zakresie oczyszczania i ekstrakcji w celu uzyskania produktów wysokiej jakości. Zakład produkcyjny jest wyposażony w destylatory umożliwiające recykling rozpuszczalników, minimalizując tym samym wpływ na środowisko i optymalizując gospodarkę odpadami.