Hyaluronic-acid-Header-TRB-2552×771

KWAS HYALURONOWY

Wyjątkowa cząsteczka w centrum naszych produktów

trb chemedica hyalurinic acid 2 540x250

Kwas hialuronowy jest substancją występującą naturalnie w całym ludzkim ciele, a jej najwyższe stężenia obserwuje się w stawach, skórze, ścięgnach i oczach. Jest to glikozaminoglikan, rodzaj cząsteczki złożonej z cukrów, odgrywający ważną rolę w utrzymaniu integralności strukturalnej oraz nawodnieniu tkanek.

Właściwości nawilżające kwasu hialuronowego przypisuje się jego dużej zdolności do wiązania wody. Warto też zwrócić uwagę na jego doskonałą wiskoelastyczność – połączenie właściwości elastycznych i lepkich.

Te właściwości nawilżające i wiskoelastyczne sprawiają, że ma zastosowanie w różnych tkankach ludzkiego ciała.W przypadku skóry pomaga utrzymać jędrność, nawilżenie i elastyczność. W oczach substancja ta pomaga w utrzymaniu żelowej konsystencji ciała szklistego poprzez stabilizację sieci kolagenowej i zatrzymywanie wody; właściwości wiskoelastyczne w ciele szklistym umożliwiają pochłanianie wstrząsów, chroniąc siatkówkę i soczewkę.1W stawach pełni natomiast rolę amortyzatora i środka poślizgowego sprzyjającego płynnemu ruchowi.

 

 

Zastosowania kwasu hialuronowego

ostenil master 25 1 hand finger final. 540x250jpg

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości kwas hialuronowy wykorzystuje się powszechnie zarówno w zastosowaniach estetycznych, jak i medycznych, w tym w reumatologii, okulistyce i dermatologii. Zazwyczaj stosuje się wówczas sól sodową kwasu hialuronowego – hialuronian sodu. Obie cząsteczki mają podobne właściwości, jednak do użytku w medycynie preferuje się hialuronian sodu ze względu na wysoką rozpuszczalność w wodzie i fizjologiczne pH. Czasami pojęcia „kwas hialuronowy” i „hialuronian sodu” można stosować zamiennie.

W reumatologii hialuronian sodu ma wiele zastosowań. Wykazuje się skutecznością w leczeniu bólu stawów spowodowanego chorobą zwyrodnieniową. Jego stosowanie może poprawić funkcje stawów2,3 i wydłużyć czas do wymaganego leczenia chirurgicznego4. Stosuje się go również wspomagająco w naprawie tkanek w tendinopatiach, przyspieszając proces regeneracji5 i łagodząc ból ścięgien6. Hialuronian sodu można także stosować w celu zastąpienia mazi stawowej w stawie po zabiegu chirurgicznym, wspomagając rekonwalescencję po operacji7,8.

W okulistyce hialuronian sodu jest skutecznym sposobem leczenia zespołu suchego oka9. Działa kojąco na oczy oraz zmniejsza objawy suchości, swędzenia i pieczenia10. W przypadku operacji okulistycznych, takich jak leczenie zaćmy i jaskry, jako adiuwant stosuje się bardziej stężony roztwór hialuronianu sodu o właściwościach żelu. Często wstrzykuje się go do przedniej komory oka podczas operacji w celu zapewnienia dobrej widoczności, ułatwienia wprowadzania narzędzi chirurgicznych i ochrony delikatnych tkanek przed uszkodzeniem11. Jego nałożenie na powierzchnię oka pomaga również w utrzymaniu nawilżenia rogówki, zapobiegając wysychaniu i zmniejszając ryzyko jej uszkodzenia12.

W dermatologii i medycynie estetycznej hialuronian sodu często stosuje się go jako wypełniacz w celu zmniejszenia widoczności drobnych linii i zmarszczek oraz zwiększenia nawilżenia skóry. Iniekcje w zabiegach estetycznych można również wykonywać w głębszych warstwach. W takiej sytuacji substancja ta służy do wypełniania dużych objętości, np. w celu przywrócenia jędrności oraz objętości twarzy i ust13.

 

TRB Chemedica: pionierzy w rozwoju zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego

hyaluronic acid syringe trb chemedica 540x250

Założona w 1980 r. firma TRB Chemedica od samego początku skupia się na innowacjach i opracowywaniu najwyższej jakości produktów medycznych. Była jedną z pierwszych, które opracowały farmaceutyczne preparaty hialuronianu sodu niepochodzącego ze źródeł zwierzęcych, wykorzystujące kwas hialuronowy uzyskiwany w procesach biofermentacji. W 1998 r. ustanowiła nowy standard w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, wprowadzając OSTENIL®, roztwór hialuronianu sodu do podawania dostawowego. Ćwierć wieku zdobywania wiedzy specjalistycznej to synonim bogatego doświadczenia w opracowywaniu produktów na bazie hialuronianu sodu, które są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne.

 

Wytwarzanie produktów na bazie kwasu hialuronowego – szwajcarska precyzja i bezpieczeństwo

trb chemedica hyalurinic acid 3

Placówka firmy TRB Chemedica w Vouvry, w szwajcarskim kantonie Valais, to zakład produkcyjny posiadający certyfikat Swissmedic i GMP. Wyznaczona w jego ramach jednostka produkująca kwas hialuronowy ściśle wiąże się z działem badawczo-rozwojowym. Umożliwia to zastosowanie innowacyjnych metod produkcji i gwarantuje, że firma TRB Chemedica spełnia najwyższe standardy produkcyjne. Dzięki zachowaniu autonomii w całym procesie badań i rozwoju oraz produkcji możemy zapewnić najwyższy poziom jakości naszych preparatów.

Utrzymanie wysokiego poziomu standardów produkcji jest niezbędne do dostarczania produktów na bazie hialuronianu sodu o doskonałym profilu bezpieczeństwa i tolerancji. W firmie TRB Chemedica produkty zawierające hialuronian sodu opracowuje się przy użyciu kwasu hialuronowego uzyskiwanego w procesie biofermentacji, co oznacza, że nie są produktami pochodzenia zwierzęcego. Dzięki wysokiemu stopniowi biozgodności z ludzkimi tkankami oferowany przez nas hialuronian sodu ma lepszy profil bezpieczeństwa i tolerancji w porównaniu z konkurencyjnymi produktami pochodzącymi z chemicznie sieciowanego zwierzęcego kwasu hialuronowego14–16. W kontekście naszych produktów przeznaczonych do stosowania w reumatologii oznacza to minimalne prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji po iniekcji, takich jak miejscowy ból, obrzęk lub reakcje alergiczne.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Odwiedź nasze strony dotyczące okulistyki lub reumatologii, aby poznać zastosowania naszych preparatów hialuronianu sodu w leczeniu różnych schorzeń.