Wyjątkowa cząsteczka w centrum naszych produktów
Kwas hialuronowy jest substancją występującą naturalnie w całym ludzkim ciele, a jej najwyższe stężenia obserwuje się w stawach, skórze, ścięgnach i oczach. Jest to glikozaminoglikan, rodzaj cząsteczki złożonej z cukrów, odgrywający ważną rolę w utrzymaniu integralności strukturalnej oraz nawodnieniu tkanek.
Właściwości nawilżające kwasu hialuronowego przypisuje się jego dużej zdolności do wiązania wody. Warto też zwrócić uwagę na jego doskonałą wiskoelastyczność – połączenie właściwości elastycznych i lepkich.
Te właściwości nawilżające i wiskoelastyczne sprawiają, że ma zastosowanie w różnych tkankach ludzkiego ciała.W przypadku skóry pomaga utrzymać jędrność, nawilżenie i elastyczność. W oczach substancja ta pomaga w utrzymaniu żelowej konsystencji ciała szklistego poprzez stabilizację sieci kolagenowej i zatrzymywanie wody; właściwości wiskoelastyczne w ciele szklistym umożliwiają pochłanianie wstrząsów, chroniąc siatkówkę i soczewkę.1W stawach pełni natomiast rolę amortyzatora i środka poślizgowego sprzyjającego płynnemu ruchowi.
Zastosowania kwasu hialuronowego
Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości kwas hialuronowy wykorzystuje się powszechnie zarówno w zastosowaniach estetycznych, jak i medycznych, w tym w reumatologii, okulistyce i dermatologii. Zazwyczaj stosuje się wówczas sól sodową kwasu hialuronowego – hialuronian sodu. Obie cząsteczki mają podobne właściwości, jednak do użytku w medycynie preferuje się hialuronian sodu ze względu na wysoką rozpuszczalność w wodzie i fizjologiczne pH. Czasami pojęcia „kwas hialuronowy” i „hialuronian sodu” można stosować zamiennie.
W reumatologii hialuronian sodu ma wiele zastosowań. Wykazuje się skutecznością w leczeniu bólu stawów spowodowanego chorobą zwyrodnieniową. Jego stosowanie może poprawić funkcje stawów2,3 i wydłużyć czas do wymaganego leczenia chirurgicznego4. Stosuje się go również wspomagająco w naprawie tkanek w tendinopatiach, przyspieszając proces regeneracji5 i łagodząc ból ścięgien6. Hialuronian sodu można także stosować w celu zastąpienia mazi stawowej w stawie po zabiegu chirurgicznym, wspomagając rekonwalescencję po operacji7,8.
W okulistyce hialuronian sodu jest skutecznym sposobem leczenia zespołu suchego oka9. Działa kojąco na oczy oraz zmniejsza objawy suchości, swędzenia i pieczenia10. W przypadku operacji okulistycznych, takich jak leczenie zaćmy i jaskry, jako adiuwant stosuje się bardziej stężony roztwór hialuronianu sodu o właściwościach żelu. Często wstrzykuje się go do przedniej komory oka podczas operacji w celu zapewnienia dobrej widoczności, ułatwienia wprowadzania narzędzi chirurgicznych i ochrony delikatnych tkanek przed uszkodzeniem11. Jego nałożenie na powierzchnię oka pomaga również w utrzymaniu nawilżenia rogówki, zapobiegając wysychaniu i zmniejszając ryzyko jej uszkodzenia12.
W dermatologii i medycynie estetycznej hialuronian sodu często stosuje się go jako wypełniacz w celu zmniejszenia widoczności drobnych linii i zmarszczek oraz zwiększenia nawilżenia skóry. Iniekcje w zabiegach estetycznych można również wykonywać w głębszych warstwach. W takiej sytuacji substancja ta służy do wypełniania dużych objętości, np. w celu przywrócenia jędrności oraz objętości twarzy i ust13.
TRB Chemedica: pionierzy w rozwoju zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego
Założona w 1980 r. firma TRB Chemedica od samego początku skupia się na innowacjach i opracowywaniu najwyższej jakości produktów medycznych. Była jedną z pierwszych, które opracowały farmaceutyczne preparaty hialuronianu sodu niepochodzącego ze źródeł zwierzęcych, wykorzystujące kwas hialuronowy uzyskiwany w procesach biofermentacji. W 1998 r. ustanowiła nowy standard w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, wprowadzając OSTENIL®, roztwór hialuronianu sodu do podawania dostawowego. Ćwierć wieku zdobywania wiedzy specjalistycznej to synonim bogatego doświadczenia w opracowywaniu produktów na bazie hialuronianu sodu, które są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne.
Wytwarzanie produktów na bazie kwasu hialuronowego – szwajcarska precyzja i bezpieczeństwo
Placówka firmy TRB Chemedica w Vouvry, w szwajcarskim kantonie Valais, to zakład produkcyjny posiadający certyfikat Swissmedic i GMP. Wyznaczona w jego ramach jednostka produkująca kwas hialuronowy ściśle wiąże się z działem badawczo-rozwojowym. Umożliwia to zastosowanie innowacyjnych metod produkcji i gwarantuje, że firma TRB Chemedica spełnia najwyższe standardy produkcyjne. Dzięki zachowaniu autonomii w całym procesie badań i rozwoju oraz produkcji możemy zapewnić najwyższy poziom jakości naszych preparatów.
Utrzymanie wysokiego poziomu standardów produkcji jest niezbędne do dostarczania produktów na bazie hialuronianu sodu o doskonałym profilu bezpieczeństwa i tolerancji. W firmie TRB Chemedica produkty zawierające hialuronian sodu opracowuje się przy użyciu kwasu hialuronowego uzyskiwanego w procesie biofermentacji, co oznacza, że nie są produktami pochodzenia zwierzęcego. Dzięki wysokiemu stopniowi biozgodności z ludzkimi tkankami oferowany przez nas hialuronian sodu ma lepszy profil bezpieczeństwa i tolerancji w porównaniu z konkurencyjnymi produktami pochodzącymi z chemicznie sieciowanego zwierzęcego kwasu hialuronowego14–16. W kontekście naszych produktów przeznaczonych do stosowania w reumatologii oznacza to minimalne prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji po iniekcji, takich jak miejscowy ból, obrzęk lub reakcje alergiczne.